Lauantaina pelattu Kiekko-67:n ja TuKV:n välinen ottelu päättyi tiukan taistelun jälkeen tasalukemiin 3–3. Kamppailu tarjosi yleisölle viihdettä ja jännitystä loppusummeriin saakka.

Ottelu alkoi tasaisissa merkeissä, mutta ensimmäisessä erässä TuKV onnistui nappaamaan niukan johdon. Vierasjoukkue vei avauserän nimiinsä lukemin 1–2, kun se hyödynsi tehokkaasti maalipaikkansa. Kotijoukkue Kiekko-67 onnistui avaamaan maalitilinsä erän loppupuolella, mutta se ei riittänyt tasoittamaan peliä.

Toisen erän alussa TuKV siirtyi nopeasti 1–3-johtoon, mikä näytti hetken vaikeuttavan kotijoukkueen asemaa. Tämän jälkeen Kiekko-67 kuitenkin löysi uuden vaihteen peliinsä ja sai aikaan vahvan kirin. Joukkue kavensi tilanteen 2–3:een ja tasoitti pelin vielä ennen erän loppua lukemiin 3–3. Toinen erä kirjattiin kotijoukkueelle 2–1.

Kolmas erä oli Kiekko-67:n hallintaa, mutta TuKV:n maalivahti Nico Hottinger oli ohittamaton. Hottinger venyi huipputorjuntoihin ja piti maalinsa puhtaana pysäyttäen peräti 25 laukausta. Hänen huikeat otteensa varmistivat vierailijoille tärkeän 3–3-tasapelin, vaikka Kiekko-67 painosti vahvasti koko erän ajan.

Ottelun tilastot >>